Na Slovensku je 100medvedov
Košice - V lesoch Slovenska sa podľa poľovníkov zvyšujú počty Medveďa hnedého (Ursus arctos), ale aj potreba ich ochrany a manažmentu populácie. V rokoch 2007 až 2009 odhadli ich počty na 750 až 800 jedincov, pričom za roky 2007 a 2008 ulovili spolu 59 a 16 kusov uhynulo.
"Na základe dostupných informácií a skutočnosti, že v ostatných rokoch boli mierne zimy a prírastok v medvedej populácii sa pohybuje okolo 20 percent, je viac ako pravdepodobné, že pri malom úbytku za roky 2007 a 2008 ich počet narástol," uviedol viceprezident Slovenského poľovníckeho zväzu (SPZ) a profesor košickej Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie Juraj Ciberej.
"Aj napriek tomu, že úhyn mláďat v prvom roku života je vysoký, existuje predpoklad, že na území Slovenska žije približne 1000 jedincov Medveďa hnedého," dodal Ciberej.
Pozor na medveďa
Podľa odborníka na medvede z toho vyplýva, že v našich biotopoch je ich výrazne viac ako v minulosti, pričom dostupnosť prirodzenej potravy - takzvaná úživnosť biotopov - sa výrazne znížila.
Spôsobil to, ako spresnil Ciberej, napríklad presun rastlinnej produkcie do južných oblastí Slovenska, za obcami vymizli záhumienky s množstvom plodín, v poľných revíroch ubúdajú políčka pre zver, ktoré medvede s obľubou navštevovali. Zvýšil sa aj zber lesných plodín vplyvom nezamestnanosti na vidieku.

Vyhynutiu čelia v súčasnosti ľadové medvede.väčší obrázokAutor: SITA/AP
Pri náraste hustoty populácie a znižovaní dostupnosti potravy, upozornil viceprezident SPZ, bude putovanie medveďov za potravou mimo domovského areálu stále častejšie a riziko stretu medveďa a človeka bude vyššie.
Riešenie vidí vo zvyšovaní úživnosti biotopov cez využívanie moderných molekulárno-genetických metód pre stanovenie genetickej diverzity medvedej populácie až po prísny selektívno-regulačný odstrel na základe celoročného monitoringu a veľkoplošného jarného a jesenného sčítania medveďov.
"Menej ohrozené"
Manuál k programu EÚ v starostlivosti o územia Natura 2000, ako poukázal Ciberej, definuje status ohrozenosti medveďa na Slovensku ako "menej ohrozený a závislý od ochrany".
Medzi odporúčanými manažmentovými opatreniami na zachovanie priaznivého stavu druhu je okrem iného zastavenie ilegálneho odstrelu, regulácia lovu či zachovanie štruktúry, rozlohy a kvality bukových, zmiešaných a ihličnatých lesov s bralami, vývratmi a inými úkrytmi.
Prečítajte si: Život bez samcov je možný. Vedci ho našli v džungli
V plánoch na ochranu Medveďa hnedého je aj obmedziť stretnutia medveďa hnedého s človekom a podporovať aktivity na vytváranie pozitívneho vzťahu verejnosti k tomuto zvieraťu.

Biotopy už nevládzu živiť veľké populácie medveďov.väčší obrázokAutor: SITA/Michal Burza
Hrozba vyhynutia zažehnaná
Koncom prvej tretiny 20. storočia hrozilo medveďovi u nás vyhynutie, keď v dôsledku intenzívneho prenasledovania, hlavne pastiermi, i lovu prežívalo na Slovensku už len asi 20 kusov tohto všežravca. Od konca 70. rokov sa ich počet začal rýchlo zvyšovať.
V roku 1990 vypustili do revíru Lesopoľnohospodárskeho majetku Ulič - Ubľa v okrese Snina z TANAP synantropnú (s narušeným správaním a prispôsobujúca sa životu v blízkosti ľudských obydlí, pozn. red) medvedicu s dvoma mláďatami, ktorá tam niekoľkokrát zanechala potomstvo.
Na konci 90. rokov sa medvede pravidelne vyskytovali v oblasti Medzilaboriec a na začiatku 21. storočia sa objavili aj v Slanských vrchoch. Dlhodobo a hojne sú rozšírené v Národnom parku Poloniny na severovýchode Slovenska a trvalo sa vyskytujú na Ondavskej vrchovine, čo podľa Cibereja poukazuje na to, že došlo k spojeniu východokarpatského a západokarpatského areálu medveďa.
Domovské teritórium Medveďa hnedého je individuálne a zaberá 1500 až 3000 hektárov. Je všeobecne známe, že za potravou putuje aj niekoľko desiatok kilometrov.